Dnia 17 marca 2023 r. młodzież klasy III TI pod opieką Joanny Radeckiej i Mariusza Gronkowskiego uczestniczyła w  konferencji historycznej  pt. „Mikołaj Nieczaj - bohater nieoczywisty”, która odbyła się w KDK.

Na konferencję złoży  się dwa wykłady. Prelegentami byli  historycy, profesorowie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

W pierwszym referacie prof. dr hab. Mariusz Korzeniowski (UMCS w Lublinie) pt. „Przebieg powstania styczniowego na terenie powiatu krasnostawskiego” zaprezentował oddziały powstańcze wraz z dowódcami oraz najważniejsze potyczki i bitwy stoczone na naszym terenie.

Drugie wystąpienie pt. „Mikołaj Nieczaj (Neczaj) - dowódca oddziału powstańczego”, które wygłosił prof. dr hab. Jacek Kulbaka (APS w Warszawie) naświetliło sylwetkę lekarza, z pochodzenia Ukraińca, który zebrał oddział liczący ok. 400 powstańców i walczył z Rosjanami na terenach pomiędzy Wieprzem, a Bugiem. Pojmany, został skazany wyrokiem sądu wojennego na karę śmierci i stracony w Krasnymstawie 19 marca 1863 roku.

Ponadto w holu KDK  można było oglądać umundurowanie i uzbrojenie z czasów Powstania Styczniowego udostępnione przez Stowarzyszenie „Regiment Mikołaja Nieczaja”.