Są miejsca, które wchodzący w dorosłość mieszkaniec Lubelszczyzny powinien poznać, choć nie zawsze jest to doznaniem przyjemnym. 8 listopada, 48-osobowa grupa młodzieży zwiedziła teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Niemal dwugodzinne zwiedzanie miejsca śmierci około 80 tysięcy więźniów odbyło się pod kierunkiem przewodnika PTTK w Lublinie, pana Sławomira Krzyżanowskiego. Uczniowie poznali historię funkcjonującego w latach 1941 - 1944 obozu, a także zobaczyli najbardziej charakterystyczne miejsca i rekwizyty. Trasa wędrówki obejmowała baraki, łaźnie, krematorium, komorę gazową i ekspozycję “Więźniowie Majdanka”. Na koniec była chwila zadumy przy znajdującym się w Mauzoleum kopcu usypanym z ziemi i prochów pomordowanych z prawie 30 państw.
Kolejnym punktem wyjazdu był krótki spacer po dziedzińcu zamku królewskiego w Lublinie, a w samo południe uczniowie rozpoczęli 120-minutową sesję rekreacyjno-sportową w Strefie Wysokich Lotów. Była możliwość skorzystania z  trampoliny sportowej, basenów z gąbkami, belki do pojedynków, poduszki powietrznej do lądowania, podłogi wybijającej, ścianek wspinaczkowych, ścieżek akrobatycznych, koszy do ćwiczeń wsadów oraz strefy gier interaktywnych.
Młodzieżą podczas wyjazdu do stolicy województwa opiekowały się panie Alicja Misztal, Eliza Chomik i Magda Krzywicka-Iwan oraz pan Marcin Góreczny.

 

Opracował: Marcin Góreczny

GALERIA