„Nie palę, nie piję i zdrowo żyję”

Takie hasło przyświecało tegorocznym Dniom Profilaktyki, które obchodziliśmy w tym tygodniu w naszej szkole.

W ramach tych dni przeprowadzone zostały dwie prelekcje dotyczące zdrowego stylu życia.

Pierwsza odbyła się 31.05.2022 i dotyczyła najczęstszych zagrożeń, z jakimi mogą zetknąć się młodzi ludzie takich jak uzależnienia, depresja i zaburzenia odżywiania. W dalszej części zwrócono uwagę na podstawowe czynniki stylu życia, które znacząco wpływają na pojawienie się tych chorób, jakimi są dieta i aktywność fizyczna.

Prelegentki: Justyna Mańkowska-Wrona – psycholog i Katarzyna Ciechan – nauczyciel w-f, instruktor jogi, próbowały przekonać uczniów do porzucenia złych nawyków żywieniowych i codziennego uprawiania sportu.

Druga prelekcja odbyła się 02.06.2022 i była prowadzona przez panią Agatę Wójtowicz -  pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która skupiła się na problemie  uzależnień wśród młodzieży. Przedstawiła czynniki, które prowadzą do ich powstania a także konsekwencje zarówno fizyczne jak i psychiczne uzależnień.

Alkoholizm, nikotynizm, narkomania to lekceważone przez młodzież problemy, dlatego nasza prelegentka w sposób profesjonalny starała się pokazać ich ciemne strony i przekonać do całkowitej abstynencji  od środków psychoaktywnych.

Po zakończonej prelekcji uczniowie mogli zapoznać się z działaniem alkogogli, narkogogli, które pokazują jak zmienia się percepcja człowieka pod wpływem substancji psychoaktywnej, a także zmierzyć sobie zawartość nikotyny w wydychanym powietrzu.

Częścią  Dni Profilaktyki była również wystawa plakatów, które zostały  przygotowane przez uczennice klasy III technik reklamy: Magdalenę Steć, Katarzynę Kuźmicką, Katarzynę Pieczykolan, Natalię Sadowską, Tamarę Hakobyan, Paulinę Gajor oraz ucznia klasy I TEL – Jakuba Komajdę.

Opracowały: Katarzyna Ciechan, Justyna Mańkowska-Wrona